Kategorie
Blog - Uczniostwo

List do Efezjan – audiobook – UBG

List św. Pawła apostoła do Efezjan audiobook  - mp3 do słuchania - UBG

List do Efezjan – audiobook “biegnący ze Światłem w ciemności”

Zapraszamy do słuchania nagrania audio Listu św. Pawła do Efezjan – audiobook. Zatytułowaliśmy tę serię biegnący ze Światłem w ciemności. Czyta Elżbieta Kilar.


List do Efezjan
Efez

List do Efezjan – pierwszy z listów więziennych Pawła

List do Efezjan jest pierwszym z listów pisanych przez apostoła Pawła z więzienia. Przez biblistów uważany jest za najbardziej doniosły ze wszystkich listów. Przeczytajmy początek pierwszego rozdziału:

Paweł, apostoł Jezusa Chrystusa z woli Boga, do świętych, którzy są w Efezie, i wiernych w Chrystusie Jezusie.
Łaska wam i pokój od Boga, naszego Ojca, i Pana Jezusa Chrystusa.
Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa, który pobłogosławił nas wszelkim duchowym błogosławieństwem w miejscach niebiańskich w Chrystusie.

Jak nas wybrał w Nim przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed Jego obliczem w miłości.

Przeznaczył nas dla Siebie, ku usynowieniu przez Jezusa Chrystusa, według upodobania Swojej woli;

List do Efezjan 1:1-5

Grecki czasownik użyty we fragmencie “wybrał nas w Nim” albo “jesteśmy wybrani w Nim” oznacza “wybrany raz i na zawsze”. Język polski ma stronę bierną i czynną, ale język grecki posiada jeszcze formę pośrednią, określającą w tym przypadku cel i sens wybrania. Jesteśmy wybrani z tego świata raz i na zawsze. Jesteśmy szczególnym, Bożym skarbem.

Usynowienie

W kulturze greckiej, gdy syn osiągał pewien wiek, był oficjalnie “umocowany prawnie w rodzinie”. Adopcja była więc w tym znaczeniu publicznym świadectwem dorosłości syna i potwierdzeniem jego przywilejów. Bóg “przeznaczył nas dla Siebie, ku usynowieniu”, dał prawo i autorytet abyśmy wszyscy, którzy przyjęli Jezusa Chrystusa byli nazwani Synami Boga.


Dlatego zginam swoje kolana przed Ojcem…

List do Efezjan 3:14-21 (UBG)